Dela nyhet
Vi välkomnar Joachim Engstedt till Lunds SK!
16 maj, 16:47 0 kommentarer

Vi kan stolt presentera Joachim Engstedt som ansluter från Sickla IF. Han började som 5:åring o hamnade mellan stolparna i tidig ålder. Valet fanns egentligen inte då mamma även var målvakt. Som 16 åring började han träna med A-laget o blev uppflyttad som 17-åring. I A-laget axlade han rollen som förstamålvakt i Div 5 samt två säsonger i Div 4 där Sickla IF gjorde sin starkaste säsong någonsin. Nu har jag valt att studera i Lund och Lunds SK blev det självklara valet.
Tränarens ord:
I Joachim för vi in en ambitiös målvakt som är medveten om sin roll i truppen. Han är en skolad målvakt som är här för att utvecklas videre i en bra miljö. Joachim är orädd, fina reflexer o snabba igångsättningar. Där finns moment att jobba på o han är villig att lägga ner jobbet och vänta på sin chans. Haft lite otur med lite skador här i upptakten men kämpar sig tillbaka.
Varför det blev Lunds SK?
För mig var valet självklart när Peter ville ha in mig i lagbygget. Främst för att det är en miljö där jag känner mig trygg i att utvecklas bakom tre fantastiska målvakter men även för att spelarna i laget välkomnat mig på ett otroligt fint sätt. Redan första träningen fick man känslan att denna klubb vill framåt och att man kommer älska varje sekund på vägen.
Vi hälsar Joachim Engstedt varmt välkommen till Lunds SK familjen. 💙
Kommentarer